Samida Offical Web

Youtube de Biz

Facebook ta Biz

Yudum Şahin

Üç kız kardeş anlamına gelen Samida gurubunun üyelerinden biri olan Yudum Şahin 1992 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. Müzik eğitimine küçük yaşlarda Karadeniz müziğinin önemli sanatçılarından olan babası Bayar Şahin ile başladı.

İçine doğduğu kültür sanat ortamının etkisiyle pek çok enstrüman ile ilgilenerek bu çalgılarla ilgili çalışmalar yaptı. Ailesinden edindiği müzik kültürünün bir parçası olarak Gürcü halk çalgısı olan “panduri” ve “bas panduri”  çalarak enstrümanı müzik yaşantısına dâhil etti. Bu çalgılara ek olarak lise yıllarında Pera Güzel Sanatlar Okulunda Ozan Bayraşa’dan gitar dersleri aldı.

Çalgı performanslarının yanı sıra vokalist olarak on beş yaşında Bayar Şahin’e sahnelerinde eşlik etmeye başladı ve albümlerinde solo ve vokal ses performanslarıyla yer aldı.
Lise eğitiminin ardından girdiği Haliç Üniversitesi Konservatuarında akademik müzik eğitimine başladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarına girerek lisans eğitimini devam ettirdi.

Konservatuar eğitimi süresince TRT saz sanatçısı Özgür Özgüler’ den viyolonsel dersleri aldı ve Pera Gençlik Orkestrasında çellist olarak yer aldı. Yine Lisans eğitimi kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar (perküsyon) alanında eğitim aldı.
Eğitim hayatı süresince aktif müzik yaşantısını devam ettiren Şahin, TRT Müzik kanalında Bayar Şahin‘in hazırlayıp sunduğu “Atmacanın Yolu” isimli müzik programında vokalist olarak çeşitli performanslar yaptı. Gürcistan Devlet Televizyonları için hazırlanan belgesellerde ve çok sayıda müzik programında kardeşleri ile birlikte yer aldı.

Sahne çalışmalarının yanı sıra sanatın eğitim ayağında da çeşitli çalışmalar yaptı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hüseyin Aycibin İlköğretim Okulunda küçük yaş grubu öğrencilerin müzik eğitimi üzerine dersler verdi.

2017 yılında kardeşleriyle beraber SAMİDA gurubunu kurdu. Çeşitli kültürlere ait müzik üretimlerini farklı bir bakışla yeniden yorumlamak amacıyla kurdukları SAMİDA grubunun ilk single çalışması 2017 yılında “Kalan Müzik” etiketiyle yayınlandı. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konser ve sanat etkinliğinde yer alan Şahin halen İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzik Teorisi Bölümünde lisans eğitimine devam etmektedir.


Bu sayfa 15660 defa görüntülenmiştir.

Copyright © 2017 , Sitemizde bulunan yazı, resim ve materyaller izinsiz kopyalanamaz.
İletişim: Adres Yazılacak Tel: Telefon Yazılacak Fax: Faks Yazılacak