Samida Offical Web

Youtube de Biz

Facebook ta Biz

Damla Şahin

Üç kız kardeş anlamına gelen Samida gurubunun üyelerinden biri olan Damla Şahin 1992 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini aynı ilde tamamladı. Müzik eğitimine küçük yaşlarda Karadeniz müziğinin önemli sanatçılarından olan babası Bayar Şahin ile başladı.

Ailesinden edindiği müzik kültürünün de etkisiyle müzik alanında çok sayıda çalgıyla ilgilendi. Lise yıllarında Aysun Sökmen’den “flüt” eğitimi alarak enstrümanı müzik yaşantısına dâhil etti. Devam eden süreçte yine nefesli çalgılar ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptı. Bu bağlamda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası klarnetisti Ayşegül Kırmanoğlun’dan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi klarnetisti Feza Çetin ve Mertcan Selçuk’tan klarnet dersleri aldı.
Çalgı performanslarının yanı sıra vokalist olarak on beş yaşında Bayar Şahin’e sahnelerinde eşlik etmeye başladı ve albümlerinde solo ve vokal ses performanslarıyla yer aldı.

Lise eğitiminin ardından girdiği Haliç Üniversitesi Konservatuarında akademik müzik eğitimine başladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarına girerek lisans eğitimini devam ettirdi. Konservatuar eğitimi kapsamında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı nefesli çalgılar öğretim görevlisi Ali Yılmaz’dan “mey” dersleri aldı.

Eğitim hayatı süresince aktif müzik yaşantısını devam ettiren Şahin, TRT Müzik kanalında Bayar Şahin‘in hazırlayıp sunduğu “Atmacanın Yolu” isimli müzik programında vokalist olarak çeşitli performanslar sergiledi. Gürcistan Devlet Televizyonları için hazırlanan belgesellerde ve çok sayıda müzik programında kardeşleri ile birlikte yer aldı.

Sahne çalışmalarının yanı sıra sanatın eğitim ayağında da çeşitli çalışmalar yaptı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hüseyin Aycibin İlköğretim Okulunda küçük yaş grubu öğrencilerin müzik eğitimi üzerine dersler verdi.

2017 yılında kardeşleriyle beraber SAMİDA gurubunu kurdu. Çeşitli kültürlere ait müzik üretimlerini farklı bir bakışla yeniden yorumlamak amacıyla kurdukları SAMİDA grubunun ilk single çalışması 2017 yılında “Kalan Müzik” etiketiyle yayınlandı. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konser ve sanat etkinliğinde yer alan Şahin halen İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzik Teorisi Bölümünde lisans eğitimine devam etmektedir.

 

Bu sayfa 15216 defa görüntülenmiştir.

Copyright © 2017 , Sitemizde bulunan yazı, resim ve materyaller izinsiz kopyalanamaz.
İletişim: Adres Yazılacak Tel: Telefon Yazılacak Fax: Faks Yazılacak